Školení první pomoci pro laickou a odbornou veřejnost

Příušnice - Parotitis

Příušnice vyvolává virus. Nemocný jej vylučuje v první několika dnech vzduchem, který vydechuje, nakažlivost je sice podstatně menší než u planých neštovic, ale stále větší než 50%. Doba infekce po objevení prvních příznaků trvá 10-20 dní.
Spolu se vzestupem teploty se objevuje těstovitý otok při úhlu dolní čelisti. Může zasahovat pod ucho a na vnější stranu krku, není červený, ale může na dotyk lehce bolet. Do 1-3 dnů se stejný otok velmi pravděpodobně objeví i na druhé straně. Vlastní otok příušních slinných žláz až zas tak nepříjemný není, ale často bývá doprovázen nepříjemnými bolestmi hlavy, zvracením a horečkou. Daleko vzácněji, s odstupem několika dnů od počátku onemocnění se může u chlapců v pubertě nebo u mužů objevit otok varlete. Většinou je jednostranný, velmi vzácně oboustranný a ten již dovede potrápit, protože bolí někdy až ukrutně. Zvracení a bolest hlavy mohou být značně úporné a není dobré je podceňovat, protože u příušnic mohou být vyvolány i zánětem mozkových blan nebo postižením slinivky břišní.

První pomoc

Při horečce podejte léky, které horečku snižují - Panadol, Nurofen, paralen, ibuprofen, dle předepsaného dávkování, které najdete v příbalovém letáku, klid na lůžku - předejdete tím možným komplikacím. Dobrá je od počátku i dietní strava spíše kašovitá s omezením tuků, podobná dietě při postižení žlučníku
Poznámka: v naší zemi se již řadu let proti příušnicím očkuje, proto i výrazně klesl výskyt onemocnění, ale přesto se spíše ojediněle příušnice občas vyskytnou. V případě, že je dostanete, dodržujte hlavně v prvním týdnu onemocnění klidový režim - předejdete tím vzniku možných komplikací

Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."


Zdroj: https://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci/