Školení první pomoci pro laickou a odbornou veřejnost

Febrilní křeče

Křeče provázejí vysoké horečky nad 38°C nejčastěji u dětí do 6 let, buď při běžných virózách, nebo jako reakci na prodělané očkování. Opět je stav, který při výskytu u dětí vzbuzuje u rodičů paniku a strach o život dítěte. Mnoho rodičů během propagace potíží někdy až přehnaně panicky reaguje, dokonce i matky - zdravotní sestry - v těchto případech zapomínají na své zdravotnické vzdělání a jsou mnohdy méně spolupracující než matky, které jsou z pohledu zdravotnického vzdělání laiky.

Příznaky - vysoká horečka nad 38°C, nezapomeňte - měříte-li teplotu v zadečku, musíte odečíst 0,5°c. Zadržování dechu - trvá někdy i minutu, proto přechodně můžou děti "zmodrat" vlivem nedostatku kyslíku, většinou se stav opět spontánně upraví již během telefonátu na linku 155, stav strnulosti, kdy dítě nereaguje na vnější podněty, může mít "zvrácené" oči - tzv. "oči v sloup", křeče, překrvení obličeje a krku

První pomoc

zavolat na linku 155, položit dítě na záda a hlavu uložit do vodorovné polohy - uvolnění dýchacích cest, podat antipyretika ideálně paracetamol - léky proti vysoké teplotě, nejlépe ve formě čípku - Panadol, paralen, zábaly do studeného prostěradla, při opakovaných horečnatých stavech se sklonem ke křečím, je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem dítěte a nechat si napsat Desitine Diazepam do zadečku a při vysokých teplotách nebo po očkování preventivně podat.
Technika zábalu - svléknout dítě do naha a zabalit ho do mokrého, studeného prostěradla nebo lépe do froté ručníku, nepřikrývat a nechat dítě zabalené cca 5-10 minut než se teplo přenese na ručník, zábaly opakujte zhruba po 20 minutách - pozor na podchlazení!!!