Akutní epiglotitida

Příčinou nemoci je bakterie Hemophilus influenzae, která způsobí akutní zánět příklopky hrtanové. Nejvíce ohroženy jsou děti do 6 let. Rizikem tohoto onemocnění je možný vznik neprůchodnosti dýchacích cest a následného dušení, protože oteklá příklopka hrtanu uzavře vstup do dýchacích cest.

Příznaky - bledost, dušnost bez kašle, polykací obtíže, dítě nebrečí a je samo v klidu, protože má opravdu co dělat aby samo dostatečně dýchalo, aktivně vyhledává polohu v sedě, tělesná teplota nad 38°C, nezapomeňte - měříte-li teplotu v zadečku, musíte odečíst 0,5°C.

První pomoc

dítě udržovat v sedě, případně v předklonu, protože jedině tak se mu dobře dýchá, nikdy dítě nepokládat na záda, protože se začne akutně dusit, oteklá příklopka hrtanová totiž utěsní přístup do dýchacích cest