Školení první pomoci pro laickou a odbornou veřejnost

Infekční onemocnění a vyrážka

Vyrážka doprovází některé dětské infekční nemoci. Známe spíše ty, proti kterým je možné nebo dokonce povinné se nechat očkovat - zarděnky, spalničky, neštovice. Očkování proti spále, páté a šesté nemoci však neexistuje. U dětí většinou tato onemocnění probíhají lehce, lze je však zaměnit, a proto je třeba jim věnovat pozornost.
Kůže je největší lidský orgán těla a řada nemocí, se kterými se běžně potkáváme, se projeví právě na kůži. Jak? Vyrážkou. Máme-li malé dítě s teplotou a vyrážkou, pak nás jako rodiče nejčastěji napadne, jestli naše dítko nemá některou z typicky dětských nemocí. Proočkovanost v České republice, díky povinnému očkovacímu kalendáři je dobrá, ale i přesto se tyto nemoci ojediněle vyskytují. Dalším onemocněním, které spadá do této skupiny, jsou plané neštovice. Těmi ročně onemocní desítky tisíc dětí. Toto onemocnění většinou probíhá lehce a i proti němu je možné očkovat, pouze však na přání rodičů.
Vyrážku může způsobit velké množství virů. Necharakteristická vyrážka se může objevit třeba i u běžného nachlazení a u průjmovitých onemocnění. Typické jsou doprovodné příznaky - teplota, únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, rýma, kašel či průjem. Projevy nemoci většinou pominou do 10 dnů spontánně, tak jak přišly a bez léčby.
Dětské infekční vyrážky mohou někdy probíhat zcela netypicky a je snadné je zaměnit s jinými nemocemi. Vyrážkou se projevují také alergie, kopřivky, atopický ekzém, lupénka a další. Nejzávažnější onemocnění, které je doprovázeno vyrážkou, je invazivní meningokokové onemocnění - vyrážka není typická, tedy vystupující nad povrch kůže, ale jde o tzv. Petechie, což jsou tmavě fialové skvrny tvořící se pod kůží vlivem krvácivého procesu do kůže a nevystupují nad povrch kůže. U takového dítěte je na místě rychlá hospitalizace a razantní léčba - dále viz. Meningokoková infekce

Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."

Zdroj: https://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci-spojene-s-vyrazkou/